„Noras ištrūkti iš sovietų imperijos buvo begalinis. Daugiau niekada nebuvome tokie vieningi“, – LRT.lt sakė vaidybinio filmo „Sausis“ kūrėjas. Sausio 13-osios išvakarėse Vilniaus „Vingio“ kino teatre įvyko išskirtinė filmo premjera, o joje – gausus būrys kviestinių svečių.
Penktadienį, sausio 13-ąją, Lietuvos kino teatruose pradedamas rodyti Latvijos, Lietuvos ir Lenkijos bendros kūrybos filmas „Sausis“. Tai autobiografinis V. Kairišo žvilgsnis į jaunatviškas svajones ir įvykius, sugriovusius Sovietų Sąjungą ir grąžinusius laisvę Baltijos kraštams.
Filmas pasakoja 1991-ųjų metų įvykius kaimyninėje Latvijoje. Devyniolikmetis Jazis ir jo draugai Ana ir Zepas – būsimieji kino kūrėjai, svajojantys statyti filmus ir skubantys mėgautis jaunystės laisve. Deja, regiono politinės sistemos žlugimas sugriauna jų planus, šeimos ryšius ir draugystę. Dalyvavimas taikiame pasipriešinime tampa lemiamas jų brandos momentu.
Filmas „Sausis“ netiesiogiai tampa monumentu legendiniam latvių dokumentininkui Juriui Puodniekui (1950–1992), su savo operatoriumi nufilmavusiam nepamirštamus Sausio 13-osios vaizdus Vilniuje.
„Sausis“ – simboliškas ir dvi valstybes – Lietuvą ir Latviją – susiejantis pavadinimas: po kruvinų įvykių Sausio 13-ąją Vilniuje Rygos taip pat laukė sukrėtimas. Kaip LRT.lt sakė filmo režisierius, visi pajuto pavojų, kad laisvė gali būti sunaikinta.
Tomis dienomis Latvijoje sovietų kariuomenė nužudė septynis taikius gyventojus. Penkis sausio 20-ąją nušovė snaiperis prie Vidaus reikalų ministerijos, tarp aukų atsidūrė ir du su J. Puodnieku dirbę žinomi latvių operatoriai. Vieno žūtis kaip tik vaizduojama filmo „Sausis“ pabaigoje.
Filme panaudoti žinomi Rygos barikadų kadrai – neštuvais nešamas pašautas operatorius, kruvinas sausio sniegas, girdėti šūksnis: „Važiuokit iš Latvijos nach..!“ Ši frazė, pasak režisieriaus K. Viesturo, greta „rusų karinio laivo“, dabar skamba labai simboliškai.„Mes juos pasiuntėme dar prieš 30 metų“, – LRT.lt kalbėjo režisierius.
V. Kairišas „Sausį“ skiria visiems kino kūrėjams, žuvusiems filmuojant mūsų istoriją. „Mantui Kvedaravičiui, nužudytam Mariupolyje, – taip pat“, – sako jis.
Kai kurios filmo scenos buvo filmuojamos Vilniuje ir Naujojoje Vilnioje, prie kūrinio prisidėjo ir daugiau lietuvių kūrėjų: muziką parašė kompozitorė Justė Janulytė, garsą režisavo Jonas Maksvytis, kostiumus kūrė dizainerė Rūta Lečaitė.
„Sausio“ pasaulinė premjera įvyko praeitą birželį Tribekos kino festivalyje JAV. Jame „Sausis“ pripažintas geriausiu užsienio filmu. Taip pat šis filmas apdovanotas tarptautiniame Romos kino festivalyje, pelnė tris – geriausio filmo, geriausio režisieriaus ir geriausio aktorius – apdovanojimus. Filmas neliko nepastebėtas ir Varšuvos kino festivalyje, iš kurio parsivežė geriausio režisieriaus apdovanojimą.